Fashion design – kryształki w projektowaniu odzieży na przykładzie CHANEL
Fashion design to sztuka projektowania odzieży, której głównym celem jest estetyzacja i podkreślanie piękna ubrań i dodatków. Część z nas nie zdaje sobie sprawy, jak wymagająca i ważna jest to praca. Dzięki projektantom mody możemy na co dzień obcować ze sztuką – tak ważnym elementem naszego życia. Sztuka nadaje naszemu życiu sens, oczywiście nie jest jedyną inicjatorką znaczeń, ale jest to nieodłączny element ludzkiego życia. To w dużej mierze dzięki sztuce szybciej rozwinęliśmy nasze umiejętności komunikacyjne, manualne i kompetencje duchowe.
Pojęcie Fashion design
Pojęcie fashion design obejmuje liczne działania związane z projektowaniem i produkcją ubrań, pojęciem tym określimy również wszelką pracę związaną z projektowaniem biżuterii, galanterii, dodatków w postaci nakryć głowy, szali, chust, czy ozdób do włosów. Oprócz samej pracy twórczej, Fashion designerzy stoją przed trudnym zadaniem, związanym z rynkiem i jak zwykle – pieniędzmi. Przygotowując kolekcje, muszą dobrze znać obecną sytuację, styl życia swojej grupy docelowej, antycypować zmiany, jakie mogą w najbliższym czasie zajść w gustach odbiorców. Wpływ na kształt końcowych produktów, niekiedy określanych dziełami sztuki, ma kultura, sytuacja społeczna, czas i miejsce, w którym powstają projekty. To, co ubieramy, przedmioty, jakimi się otaczamy, wpływa na nasze samopoczucie, nastrój, komunikację z innymi. Dlatego możemy stwierdzić, że Fashion design w znaczącym stopniu zmienia obraz, czy też wygląd świata i wywiera wpływ na każdego z nas.
W tym obrazie nie mogłoby zabraknąć kryształków – tych drobnych, błyszczących, połyskujących elementów, które dodają blichtru zwykłym materiałom. Moda zmienia się każdego roku, a nawet – sezonu. Jednak pewne elementy, wciąż jej towarzyszą, są na stałe wpisane w historię projektowania odzieży i dodatków. Takimi elementami są aplikacje kryształowe, dżety i biżuteria. Czasem pojawiają się w ilości przekraczającej zdrowy rozsądek, czasem jako dodatki, drobne elementy. Ale praktycznie zawsze są obecne.
Fashion design – kolekcja Chanel 2020/2021
Wystarczy wejść na stronę chanel.com, by ujrzeć motyw kolekcji 2020/2021, czyli łańcuchy z drobnymi błyszczącymi kryształkami i świecące wręcz stroje kąpielowe. Nie mogło zabraknąć klasycznej przypinki chanel wykonanej z metalu, perełek szklanych i strassowych kryształków.
Łańcuchy z drobnymi kryształkami – cyrkoniami, szklanymi perłami i żłobieniami, to motyw, który przewija się w najnowszej kolekcji. Łańcuch jest niezwykle symbolicznym dodatkiem, w szczególności, gdy ma mocną formę, tak jak w tym przypadku. Niezwykły moment historyczny, w jakim się znaleźliśmy, czyli pandemia koronawirusa COVID-19, jest swojego rodzaju łańcuchem, oplata nas, nie wypuszcza z domu, zmusza do przemyślenia pewnych kwestii. Ale to również moment, w którym odkrywamy mnóstwo uroków życia rodzinnego, uczymy się siebie nawzajem, zmieniamy złe przyzwyczajenia. Może to akurat stąd taka myśl, by w najbliższym sezonie sprawić, że te ciężkie łańcuchy staną się naszą największą ozdobą, pełną błyszczących promyków, perełek, dobrych rzeczy?
Przy okazji wspomnienia Coco Chanel warto sięgnąć do historii i przypomnieć sobie zasady dobrego stylu wprowadzone przez tą niezwykłą projektantkę i jej podejście do dodatków – w naszej ocenie jest ono mądre i użyteczne.
Zasady fashion design Coco Chanel
Coco Chanel, czyli Gabrielle Bonheur Chanel urodziła się w 1883 w niezbyt sprzyjających warunkach. Dzieciństwo spędziła w zakonie Aubazine, do którego trafiła wraz siostrami po śmierci matki. To w zakonie nauczyła się szyć. Szycie było jej całym światem.
Jedną z najważniejszych zasad Chanel, które są niezwykle aktualne i przede wszystkim „wygodne” dla nas, było połączenie komfortu z elegancją. Ubrania mają nam sprzyjać, a nie przeszkadzać w codziennej aktywności.
Dość nadmiaru!
Chanel wprowadziła minimalizm do formy strojów kobiecych. Była wręcz nazywana królową genre pauvre, czyli ubogiego stylu. Pokazała wszystkim niedowiarkom, że to w prostocie formy jest najwięcej wyrafinowania.
Choć sama Chanel mówiła, że „przed wyjściem z domu kobieta powinna zdjąć jedną ozdobę”, to praktycznie w każdym jej projekcie znalazło się miejsce dla pereł lub innego rodzaju delikatnej biżuterii.
Chanel wprowadziła luksusowe ubóstwo formy, które możemy obserwować we współczesnych projektach marki. Projektach pełnych drobnych detali, aplikacji kryształowych, perełek, strassów.