Skip to navigation

Kreuj

Kreuj, łącz, inspiruj  współpraca

Dane kontaktowe

biernat@ika-biernat.pl      +48 603 398 710    

biżuteria sztuczna hurt

Czym jest dziś biżuteria sztuczna?

Historia biżuterii sięga momentu, w którym na ziemi pojawił się człowiek. Choć sam termin sztuczna biżuteria zawitał w słowniku dopiero na początku XX wieku. Pierwsze biżuteryjne znaleziska liczą około 100 000 lat! Przedziurawione kości, paciorki z muszelek znalezione w jaskiniach Izraela i południowej Afryki stanowią dowód potrzeby ozdabiania ciała i symbolicznej ekspresji człowieka. Półfabrykaty, z jakich tworzono biżuterię pierwotną, były produktem ubocznym zbierania żywności. W miarę upływu czasu ludzie pierwotni poszukiwali materiałów rzadkich, które kształtowali w najróżniejsze formy. Metalową biżuterię zaczęto wyrabiać około 7000 lat temu. Zanim pojawiły się ozdoby ze złota i srebra musiało minąć kolejne 5000 lat.

Rola biżuterii

Biżuteria, jaką znamy dziś, pełni dokładnie te same funkcje, co biżuteria pierwotna. Spełnia rolę użytkową, ozdobną i religijną. Stanowi o przynależności do danej społeczności, bliskości idei czy pełni rolę amuletu przynoszącego szczęście czy też chroniącego przed złem. Biżuteria stosowana była również jako oznaka władzy, miała za zadanie podkreślać prestiż, zamożność i przynależność klasową. Dziś to zadanie biżuterii odeszło na dalszy plan. Sztuczna biżuteria wykonywana ze szkła, plastiku czy metalu stanowi modny dodatek do stroju – jest tak popularna dzięki bezustannemu nowatorstwu i nieograniczonym możliwościom kompozycyjnym. Jest łatwo dostępna, różnorodna i przystępna cenowo.

Biżuteria sztuczna w XXI wieku

W XXI wieku biżuteria sztuczna święci triumfy. Projektanci i producenci biżuterii powrócili do klasycznego stylu. Na salonach znów zagościły delikatne naszyjniki z wisiorkami i dopasowane do nich kolczyki. Pojawiły się również bardzo nowatorskie style, takie jak biżuteria tekstylna Uli Rapp – produkty tworzone z gumy połączonej z dżersejem. Wprowadzono do produkcji biżuterii nowe techniki, takie jak projektowanie wspomagane komputerowo. W XXI wieku biżuteria sztuczna wiedzie prym w sprzedaży. Uznanie dla tej dziedziny połączyło się z ogólnoświatową modą na recykling, powrót do natury i potrzebą przynależności do danej społeczności (ma to swoje konsekwencje w modzie na media społecznościowe). Historia sztucznej biżuterii bazuje na ciągłych poszukiwaniach najbardziej ekscytujących pomysłów i materiałów. Choć w momencie zalewu rynku chińskimi produktami, nastąpiło chwilowe zwątpienie w jakość sztucznej biżuterii, to klasyczni producenci biżuterii sztucznej szybko odczarowali ten trend.

Biżuteria sztuczna to piękne, historycznie ukształtowane ozdoby. Twórcy tych małych dzieł sztuki wykazują się niezwykłym artyzmem stosując wyrafinowane techniki produkcji. Dziś nikt nie przejmuje się, że nosi imitacje drogich kamieni, nawet Michelle Obama na ważne spotkania wybierała wspaniałą biżuterię sztuczną od znanych i cenionych producentów.

Spójrz jak pięknie prezentują się nasze ręcznie tworzone produkty – jako producent biżuterii sztucznej dbamy o precyzję wykonania tych małych dzieł sztuki