Skip to navigation

Kreuj

Kreuj, łącz, inspiruj  współpraca

Dane kontaktowe

biernat@ika-biernat.pl      +48 603 398 710    

Biżuteria Art Deco – skarby lat 20-tych XX wieku

pierścionki art deco z lat 20-tych XX wieku

Biżuteria Art Deco – skarby lat 20-tych XX wieku

Styl Art Deco w sztuce pojawił się jako odpowiedź na secesyjny brak dyscypliny przestrzennej Art Nouveau. To wtedy pojawiło się wzornictwo przemysłowe i produkcja na masową skalę takich przedmiotów jak biżuteria. Pojawiła się myśl o wpływie przedmiotów codziennego użytku na życie społeczne. Dyskutowano o funkcji otaczających nas rzeczy i nowoczesności – czyli produkcji taśmowej i rodzących się mass mediów. Twórcy Art Deco uważnie i perfekcyjnie wykonywali przedmioty użytkowe, np. meble z brązu inkrustrowane kością słoniową. Tworzyli przedmioty drogie, dostępne dla niewielkiej części odbiorców. Czym wyróżniała się biżuteria Art Deco?

Styl Art Deco swą nazwę zyskał w 1925 roku, kiedy to w Paryżu miała miejsce międzynarodowa wystawa Intenational Exposition of Modern Industrial and Decorative Arts. Oryginalna biżuteria Art Deco powstawała między 1920 a 1935 rokiem. Styl art deco jest wciąż bardzo popularny i inspiruje współczesnych projektantów biżuterii.

Cechy stylu biżuterii Art Deco

Praktycznie wszystkie elementy biżuterii Art Deco były tworzone z białego złota lub platyny. Około 1915 roku znacząco wzrosła cena platyny i jasnych metali szlachetnych. Twórcy biżuterii Art Deco korzystali z najmodniejszych surowców do tworzenia swoich produktów, nie patrząc na ich cenę. Ich grupą odbiorców byli zamożni i często znani ludzie.

thesprucecrafts.com/what-is-art-deco-jewelry

W biżuterii Art Deco nie znajdziecie żadnego kryształu, diamentu, który nie byłby zmodyfikowany w specjalny sposób. Niesamowite szlify kryształków i kamieni szlachetnych wyróżniają biżuterię tego czasu, spotkacie w tym przypadku szlify: old european, antique cushion, transitional czy asscher.

thesprucecrafts.com/what-is-art-deco-jewelry

Styl Art Deco to geometryczne i symetryczne formy. To powrót do określoności, bunt wobec lekkości secesyjnych kształtów. To formy zamknięte i bardzo konkretnie. Misternie ułożonych wzorów nie trzeba szukać z lupą.

thesprucecrafts.com

Kamienie osadzone w biżuterii Art Deco były dopasowane do nietypowych kształtów opraw. Skalibrowane kamienie szlachetne to nietypowe rozwiązania w jubilerstwie. Kamienie osadzane są ciasno, w sąsiedztwie innych kryształków i brylantów.

thesprucecrafts.com

Małe, skrzętnie łączone elementy, układające się w geometryczne i symetryczne wzory tworzą biżuterię filigranową, delikatną, lekką. Artyści biżuterii Art Deco mogli pozwolić sobie na tego typu realizacje dzięki zastosowaniu odlewów ciśnieniowych, technice łatwo dostępnej na początku lat 30-tych. W projektach używano kamieni syntetycznych, kryształków, jak i diamentów. Platyna i białe złoto to podstawa opraw. Dziś nie sposób powtórzyć sukcesu misternej biżuterii Art Deco, ponieważ producenci biżuterii złotej stosują technikę odlewów woskowych, a nie ciśnieniowych. I do tego – większość z nich oprawy produkuje masowo. Artyści Art Deco stanowczo się temu sprzeciwiali.

thesprucecrafts.com