Skip to navigation

Kreuj

Kreuj, łącz, inspiruj  współpraca

Dane kontaktowe

biernat@ika-biernat.pl      +48 603 398 710    

perełki koraliki

Perły szklane – historia i współczesność

Perły szklane – poznaj doskonałe produkty

Perły szklane z fabryki PRECIOSA pierwotnie miały naśladować prawdziwe perły. Technologom z czeskich fabryk stosunkowo szybko udało się osiągnąć zamierzony efekt. Rozszerzyli więc asortyment sztucznych pereł o najróżniejsze wariacje. Dziś w asortymencie dostępna jest pełna paleta barw szklanych perełek, które nie muszą być już tylko równymi kuleczkami. Tradycyjne perły do naszywania na pewno nie wyjdą z oferty, jednak kształty fantasy z pewnością niejednemu producentowi biżuterii czy odzieży przypadną do gustu. Tylko Czesi opracowali tak bogatą ofertę kształtów, kolorów i wykończeń szklanych pereł. Jeśli szukasz wyjątkowych, oryginalnych półfabrykatów do produkcji – sprawdź naszą ofertę pereł szklanych.

Intrygująca historia pereł szklanych

Uznaje się, że głównym powodem, dla którego Juliusz Cezar najechał na Anglię, było pragnienie pozyskania słodkowodnych pereł wyławianych w rzekach na terenie Irlandii, Szkocji i Walii. Urok pereł słodkowodnych zawładnął zmysłami cesarza – imperatora. Perły były wykorzystywane do tworzenia nie tylko biżuterii – ale i mebli, zdobień domu, rzeźb, a nawet wielkich pomników. Dziś perły najczęściej wykorzystywane są do produkcji biżuterii. Dzięki działaniom plantacji hodowlanych pereł, a także pozyskania umiejętności tworzenia pereł szklanych, biżuteria perłowa cieszy się ogromną popularnością i przede wszystkim – dostępnością.

Biżuteria perłowa – perły szklane

Piękno pereł naturalnych bardzo szybko zmusiło twórców biżuterii do stworzenia ich zamienników, ponieważ oryginalne, pozyskane w sposób naturalny perły, były okrutnie drogie. Stanowiły o bogactwie i przynależności do „najwyższej” klasy. Perły naturalne pozyskiwane były z dna oceanu. Poławiacze pereł rzadko kiedy święcili triumfy z udanego połowu – trudność zdobycia tego surowca podwyższała cenę produktu końcowego do niebagatelnych kwot. Gdy pojawiły się perły hodowlane, kobiety odetchnęły z ulgą – coraz więcej osób było stać na misternie wykonaną biżuterię perłową. Proces hodowli pereł w sztucznych warunkach opracowali Chińczycy w XII wieku. Na samym początku perły te nie były wyrobem satysfakcjonującym rzemieślników – producentów biżuterii. Były mocno zanieczyszczone, miały nieciekawe kształty. Dopiero po wielu stuleciach udało się dopracować proces produkcji pereł do zadowalającego oko. Prawdziwy rozwój pereł hodowlanych rozpoczął się… w 1902 roku! Wtedy Tatsuhei Mise rozpoczął eksperymenty z hodowlą pereł kulistych. W międzyczasie powstały pomysły na produkcję pereł szklanych, oddających piękno pereł naturalnych, z których powstała biżuteria sztuczna o niebanalnym zarysie!

Perły szklane

haskell pearls jewellery - haskell biżuteria perłowa

Haskell i perły szklane z Jablonexu

Sztuczne perły docenili znamienici producenci biżuterii – tacy jak Haskell. Wykorzystując perły szklane stworzyli kolekcje zróżnicowanych i wyrafinowanych ozdób. Przez wiele lat wykorzystywali imitacje pereł produkowane w Jabloncu, czyli z dawnego Jablonexu (dzisiejsza Preciosa). Po II wojnie światowej zmienili jednak dostawcę pereł na Japonię – tutejsi innowatorzy pereł szklanych opracowali nową formułę dla japońskich pereł barokowych, zwaną essence d’orient, czyli mieszaninę, w której zanurzano kilkakrotnie wyprodukowane perły – w jej składzie znajdowała się celuloza, rybie łuski i żywica. Perły barokowe o pomarszczonej powierzchni i nieregularnych kształtach były produkowane tylko i wyłącznie dla firmy Haskell.

Nasza biżuteria perłowa

Poznajcie naszą klasyczną biżuterię perłową, która od wielu lat towarzyszy kobietom podczas różnych uroczystości.

Polecamy również uwadze naszą ofertę pereł szklanych z czeskiej Doliny Kryształowej – różnorodne kształty, barwy i wielkości. Zapraszamy serdecznie!